24 Haziran 2016

Adını Sen Koy :)

Selamun aleykum.  Zaman nasılda su gibi akıp gıdıyor... peh tutabilene aşk olsun.  Su olsa yine iyiydı ya! Dereden göletten artezyenden her neredense devamı var derdik.  Ömur geciyor.

Hamdolsun dunya hayatının ne kadar boş oldugunu iyice anlamış durumdayım. Hedefim olimpiyatlar değil.... hedefim sonsuz hayat...Rabbimın rahmetine lutfuna cennetine gönlümü bağladım. Beni başka türlüsünün kesmesi mümkün değil. Sadece beni değil hiçbir ademoğluna dünya hayatının yeterli gelecegini sanmıyorum. Ne kadar refah içinde yaşarsan yaşa ne kadar uzun yaşarsan yaşa yeterli değil.

 Zaten inançlı insanlar bu hayatta refah içinde değil çogunlukla yokluk ve sıkıntılarla yaşamış. ALLAH c.c öyle uygun görmüş. Ben bu kullarımı seviyorum; dunya hayatına dalıpta bana ibadeti unutmasınlar; şimdi biraz sıkıntı cekecekler ama ben onlara ne cennetler hazırladım az sabretsinler demiş. İnancı kıt olanlarada kesenin agzını açmış. Hadi biraz oyalanın bakalım dünyada. Nasıl olsa ahirette nasibiniz yok ah zavallı kullarım demiş. Hani iğneni okyanusa daldırmışsın da sonra çıkarıp ucunda kalan damlayı yalamışsın. İşte dünya hayatı sonsuz cennetin yanında bu kadar bile değil.

Keşke şu anda içimizde bulunan inancımızdan  nasibi az olanlara pay etmek mümkün olaydı. Onlar da nasipleneydiler. Kul gunahsız olmaz. Hepimizin günahları oldu; olmaya devam ediyor. Ama Allahu Teala  ve aleyhisselatü vesselam efendimize olan inancımız katıksız kesin . Bir tek şeyden ümidim varsa o da Rabbimizin imanımız hatırına bizim gunahlarımızı af edecegi.... İnanıyorum. Tek dayanağım tek varlığım  tek ümidim imanımız.

Nasip olmadı yazamadık. Gecen gun abim diyor bloguna yazmıyorsun cok zamandır? Birşeyler yaz ama depresyon olmasın. Son yazın cok karamsar olmuş:)  Ben de sahuru beklerken  yazmaya koyuldum. Dün başladım yazmaya bugün yayınlaya bılirmıyız bakalım. Tek başına sahura kalkmak zor oluyor tadı yok. Amannnn ne yapıcan tadı. Tatlı zararlı zaten:) Canan karatay diyeti yapıyorum:)

Gunler uzun sıcak. Evde olduğumuz için rahat geçiyor. Ama özellikle, çalışıpta Allah rızası için oruc tutan kardeslerimi tebrik ediyorum. Maşallah la kuvvete illabillah diyorum. Son nefeste iman üzere giderlerse cennet hak oldu onlara. Ne mutlu bayram onların hakkı. Hey maşallah aslan onlar aslan.

Ya sıze soylemedim ya .... Abim doğum gunumde bana cep telefonu hediye almış :) heh he... Daha doğrusu yengemle birlikte almış. Bende almak istiyordum coktan ama paraya kıyamıyordum. Paraya kıyamıyordum dediysek Allah c.c nasıl hesap veririm diye düşünüyordum. Paramı derneklere bağış olarak vermeyi tercih ediyorum. Ailelere, cami inşaatına, medreselere....

Bundan sonra fotograflar onun içinden inşallah. Fotograf kalitesi iyi. Ama fazla kocaman elimde zor tutuyorum. Neyse bağış atın dişine bakılmaz:) Bir aydır onun içindede fotograflar birikti. Ama geçen aylardan fotograf makinemde birkaç görüntü kalmış. Göstermezsem içimde ukde kalır. Önce onları yazayım. Bir iki güne nasipse diğerlerini de gösteririm.

Saat 1. 45 ve davul çıktı. Bu davulcu kesin oruc tutmuyor. Ya bu saatte de kalkılır mı insanlar yeni yattı tövbe tövbe. Hiç olmadı 2.30 da gel... Neyse günaha girmiycem... günaha girmiycem... biri bana engel olsun:)

Ocak ayının sonlarına doğru. Soguk günler.

Kedilerin en kolay menüsü süt ekmek geliyor. Bazen yemek suyuna şöyle etli bir çorba falanda denk gelirse onuda veriyorum.

Etli bir yemeğin ardından yemek kabını dışarda unutmuşum. Bir baktım annemin kepçesini yemişler.

Ayyyy bu hayvanlar bir alem:) heh. Anneme göstermeden çöpe attık.

Yagışlar dengesiz olunca dere yine taştı. Onun üstüne de birkaç kez daha taştı.

Evin içine girecek diye uykularım kaçıyor.Taşkının önlenmesi için  nereden kimden yardım alabiliriz. Bilgisi olanlar bir söylesin Allah rızası için. Çok magduruz. Ürünün zararına mı yanarsın sinir harbine mi yanarsın?

Benim ufaklıgım. Banyoda baktıgımı söylemiştim. Aralık başında bize gelmişti. Bu resim 23 ocak tarihli. Gagası yamuk, kendi çirkin mi çirkin. Banyo yapıyor.

Etrafı baya bir batırıyordu. Bende sürekli temizliyordum. Ama malum kış olduğu ve küçük olduğu için bir yere salamıyorduk.

Az büyümüş hali. Gündüzleri çamaşır makinasının içinde yatmak en büyük zevkiydi. Geceleri termosifonun üstünde yatıyordu.

Mart başı tüylerini düzdü güzelleşti. Ben ona oğlum diyordum. belkide kız dı? Her gün banyo yapıyor tabağın içinde.


Nısan başı aglaya aglaya bir kutuya koydum. Ben gitmedim dayanamazdım. Abim güvercinlerin yogun oldugu bir yere götürüp bırakmış. İlkin uçmamış sonra diğer güvercinlere karışmış gökyüzünde.

Onunla vedalaşırken dedim ki "Kuzum inşallah cennette görüşecegiz bir daha seninle. Allaha emanet ol; bir sürü çocukların olsun. Ben seni asla bırakmazdım ama kediler var. Kapalı tutmakta günah sana" Tuttum onu. Başını çenemin altına gıdıma koydum. Kafası yumuşacık kıpır kıpır. Hep öyle severdim onu ; öyle güzel bir duygu ki. Tatmanız lazım. Öptüm başından. Allaha emanet ettim. Şüphesiz Rabbim emaneti zayi etmez.

Mayıs başı arıların durumu. Amıtraz vardı. onu yapmıştım. Acaba bayatladı mı? Varroadan kurtulamadım.


Ender gördüğüm güzel bir tırtıl.

Çinliler olsa çoktan yemışti. Oldukça etli gözüküyor. Ne güzel bir kelebek çıkacak içinden; kim bilir!

3 yorum:

muratakın dedi ki...

Demet Hanım:

Yeni yorumunuzu görmemişim.

Uzuuuun aradan sonra hoş geldiniz demek iyi olur herhalde.

Beni dinlemiyorsunuz gelin şu yorumları daha kısa aralıklı yapın.

Bakın eski fotolar yayınlamak zorunda kalıyorsunuz.

Artık yeni telefonunuzla yeni fotolar çekip bol yorumlar bekliyoruz.

İyi günler.

d.m.t dedi ki...

Hoş bulduk Murat Hocam;

Kafamı kaşımaya vaktim yok. Evet bildiginiz gibi ben çok önemli şahsiyetim ya; meşguliyetlerim çok:)

Küçük adamın ne işi olur? Küçük şeyleri büyütürsün büyütürsün aklında sonrada kocaman dertlerin olur, işin içinden çıkamaz ugraşır durursun:) heh!!!

En kötü gün böyle olsun. Geçecek... hepimizin dertleri geçecek inşallah. Bu zamanı yoldan çıkmadan atlatabilirsek ohhh şükürler olsun diycez..
Selametle kalın.

Oyuna Geldim dedi ki...

Yazılarınız çok güzel tabii anlayabilmek için sakin ortam gerekli ama karışık olduğundan değil,Ben küçükken bizimde bir muhabbet kuşumuz vardı,elime aldığımda ufacık gagasını ağzıma sokmaya çalışırdı,başındaki o sıcaklığı dudaklarımda hissetmem geldi birden aklıma.Deli değil bence farklısınız belkide tam olması gerektiği gibi