11 Ocak 2016

Kardan Arı

 Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdülillahi Rabbilalemin. Esselamü aleyküm. Bu yıl kardan adam yapmak yerine kardan arı yapayım dedim. Kardan adam herkes yapıyor, peh!

 Öylemesine gelişti planlı değil. Üstteki resimde bacakları yoktu, sonrasında birkaç bacak ekledik sarmaşık dallarından.

 Ekledik dediysek, ben keyfim ve kahyası. başka kimse yok. Ben genelde çoğul konuşurum. Karşımdakine birşey anlatırken de örneğin; " hem Allaha kulluk etmez hemde utanmadan Allahtan yardım istersin" derim karşımdaki bozulur. " ya sana demiyorum yanlış anlama, ben kendim için öyle dedim" diyorum. beni tanıyan bilir üstüne alınmaz. Ama alınsa da fena olmaz hani!!!

Onu yapma bunu yapma dersek iyice kafayı yeriz, Kar yağmış biraz kafamızı dağıtıyoruz işte.

 Geçen yıl doğru düzgün kar yağmadı değil mi burada?

 Arılara ekim ayının başında bal vermişim.

 Bir kolonimiz var. Diğeri göstermelik önündeki karların erimediğinden boş olduğu belli zaten.

 Ben karda gezmeyi çok severim. Ama mevlit kandilinde Sinan Erdem deki programa İstanbul'a gittim. Hastalandım. O zamandan beri hastayım. Bir tur antibiyotik kesmedi. Şimdi yeniden başlandı 15 gün kullanacağım. Hem boğazlar hem idrar yollarında enfeksiyon var.

 Kuşburnu. Yabani gül tohumu hani bilmeyen varsa.

 Eve yeni manto yaptırdık. 5cm izocam taşyünü. Beşbin küsür malzeme tuttu. Üçbin civarı işçilik.

 Faydasını hemen gördün mü dersen mutfakta yakıyorum bir tek sobayı. Bir çekyatımız,  bir divanımız, televizyonumuz var içinde. 16 metrekare. Annemle bana yetiyor.  Mutfak sıcak olunca yemek yapmakta kolay oluyor. Sobanın üstünde devamlı sıcak su falan.  İki yeri yakmak gereksiz uğraşma benim için. Ancak misafir gelirse diğer odayı.

 Ne diyordum yakılan yer güzel sıcak ama yakılmayan odalar 5 dereceye kadar düştü. genelde 7 derece civarı. Zaten izolasyonu tek başına ısı kaynağı olarak düşünmek aptallık olur. Eğer öyle olsaydı yazında içer si fırın gibi olur ve sıcaktan geberirdik. İzolasyon sadece içerisinin ısısını dışarıya denklenmesi, için geciktirme yapan bir malzeme. Soba yakılmayan bir ev eninde sonunda dışarının ısısına denklenir. Bakalım yazın ev serin olacak umuyorum inşallah.

 Hastayım ama karda yuvarlanıcam dedim yuvarlandım. Kar meleği yaptım. Sırt üstü kara yatıp kollarını açıp kapıyorsun.

 Kedide yanından geçti ayak izini bıraktı bak sen. Sizde yapın bir daha ki sefere. Yok ya siz karda sucuk mangal yapın:) erkekler bunu daha çok seviyor erkek erkeğe mangal. ohh bekarlık sultanlık.

 Abimlerin balkonuna yavru güvercin düşmüş yuvadan. Bir aydan fazla oldu.Uçmuyordu küçüktü. mutfakta baktık salma olarak. Sobanın yanına yatıp uyuyordu. Amanın bir on gün sonra uçmağa başladı. Tezgahın üstü bardak çanak dinlemiyor. Bende mecbur banyoya koydum onu.Banyo evin en kuytu yeri. Bir duvarı mutfağa bitişik ondan ılık.

 Tam salalım dedik kar yağdı. Banyo penceresinden karı seyrediyor. Bir bilse ne soğuk dışarsı.

Maşallah, la kuvvete illa billah. Annem adını boncuk koydu. Geceleri sepetin içinde mutfağa alıyorum sıcacık uyuyor. ohh. Nasıl salacaz nereye salıcaz hiç bilmiyorum. Nasıl bakacak kendine? Ekmek elden su gölden, burada yaşayıp gidiyor. Çay tabağının içinde banyo bile yapıyor düşün yani:)

 Bu kadar kış yeter. Yazdan kalma güzel çiçeklere bakalım birazda.

Hamdolsun Rabbime, Verdiği nimetlere şükürler olsun. Allah herkese kendi evinde kendi eşiyle evlatlarıyla gani gani mutluluk versin. Bizim gibi bekar olanlara hayırlı eş, evlat isteyenlere hayırlı evlatlar versin tez vakitte.

Ama unutmamak lazım ki ne yaşarsan yaşa arkana dönüp bakınca hiçbirşey yaşamamış olacaksın. Ne kazanırsan kazan dünyalık avucunu açınca içinde bir kuruş bulamıycaksın. Dünya ancak ahirete yatırım yapanların kazanç kapısıdır. Diğerlerinin zarar kapısı.

 Bencil olmayın" rabbena hep bana" demeyin sağınızı solunuzu da görün. Namaz kılmak oruç tutmak müslüman olmak için gerek koşuldur ama yeter koşul değildir. Rabbim bizi ve zürriyetimizi görür gibi iman etmeye ve sünnet üzere ibadet etmeye ve yaşamaya  muvaffak eylesin. İki cihanda rızasını kazanmayı iman üzere yaşamayı ve ölmeyi nasip eylesin.

Allahu teala; Efendimiz Muhammede ehli beytine ve sahabesine. Adem aleyhisselamdan bu yana gelmiş bulunan bütün peygamberlere, temiz ve pak ailelerine ve ashabına ilminin kuşattıkları sayısınca salatu selam eylesin. Amin.

4 yorum:

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Demet Hanım.

Yazılarına ara vermen bizi üzüyor.Yaşadıklarına vakıf olamasakta , ara vermene de gönlümüz razı olmuyor.

Arılarını bu kadar neden azalltın o da ayrı bir konu.Sen ki , canlıları bu kadar seviyorsun , arıdan soğumuş olmanı da beklemiyorum.

Yazılarında görünen aradan eçen zamanda daha çok iç dünyana dönmüşsün gibi görünüyor.Aydınlanma yolu da diyebiliriz buna .Yolun açık olsun.

Dualarına gönülden amin diyorum.

SLM ve Muhabbetle...

d.m.t dedi ki...

Dünya karanlığında aydınlığı bulabilir miyiz acaba? İçimiz dışımız nur oluyormuş, ne harika olur be:)

İki aydır açmamışım bilgisayarı. Dün bloğunuza baktım. Sizinde arılar çoğalmış maşallah. Nasıl vakit bulabiliyorsunuz? Yani diğer çok arısı olan bütün arıcılara maşallah diyorum.

Kızlardan para biriktiyse biraz; hemen hacca gidin. (Yoksa siz gittiniz mi; haberim yok vallahi) Ben olsam öyle yaparım. Vakit nakittir. Bende gidicem inşallah hiç olmadı umreye. Ama refakatçide bulmam lazım kendime; benim işim daha zor. Ama olsun imkansız değil en azından. Aklımda gönlümde o kadar çok proje var ki; Gün doğmadan neler doğar.

selametle kalın; selamlar.

muratakın dedi ki...

Demet Hanım:

Beklenen yazınız çıkmış.
Biraz mevsimlik olmuş.

Kış ve bahar görüntüler güzel olmuş.

Kardan arının iğnesi unutulmamış ama 6 bacaklı olmalıydı.

Bina yalıtımını yaptırmışsınız ama pek pahalı da değil, ben de uygun bir durum arıyorum.

Ev de oturmaktan canınız sıkılmış çıkıp biraz gezin ama üşütmeyin.
( Böbreklere özenerek bakmak gerekir, hafife almayınız).

Hem geçmiş olsun hem de kolay gelsin.

d.m.t dedi ki...

Beklenen yazı mı? Verin çoşkuyu ; bizi kim bekliycek ya? Kedilerim sabah akşam bekliyorlar yemek için onun dışında :) Sağolun hep destek tam destek.

Karikatürize olsun arımız dedik. Tam da benzemesin aslına. Allah ne güzel yaratmış yarattığını, kusursuzluk ve mükemmellik ancak onun yarattığında.

Annem bir yere bırakmıyor beni gezicem de. Geçen gün merkeze gittim antibiyotik bitmişti yazdırmaya. Annem hemen beni aramaya çıkmış. cep telefonumu da aramayı becerememiş. Ablamı aramış. Hadi onlar telaşa kapılmış:) "Anne" dedim ya; "saat daha öğlen 1 yani; geç vakit olsa neyse" İstanbul a gittim ama ablama bıraktım; yoksa hayatta gidemezdim.
Bunların hepsi birer imtihan sabredersen kazanır; aksi halde kaybedersin. Benim halimde böyle :) Allah selamet versin cümlemize.

Sağolun , selamlar.