15 Aralık 2013

Çözemedim Çözülmüyor

Hava soğuk. Ama kar olmadı burada. Kış böyle geçerse kabulümüzdür.

Annem evin yanına bir çardak istiyordu uzun zamandır . Bende geçen gün eldeki kalasları ortaya çıkardım. Çoğu kendini atmış. En işe yarayacak olanları seçmeye çalıştım. Seçimlerde benim yardımcılar iş başındaydı.

Kalasları desteklemek için çapraz tahtalara ihtiyacım vardı. Bunları da dekupajla kestim.


2 parçayı yerde hazırladıktan sonra. En zoru onları ayağa dikip bağlamaktı.


Zor oldu ama sonunda . 2 metre yükseklikte  5 metrekare zeminli çardağımız oldu. Bahara asmaları da dibine ektikmiydi annemin gönlü olacak inşallah. Henüz sabitlemedim yere istenirse taşınabilir.

Bebekken bizim bahçeye atmışlar kardeşiyle beraber. Sarılı kızı.

Geçen gün kovanın üstünde güneşleniyor dedim ya. Nazar mı değdi!

Sabah besliycem ortada yok. Baktım arka bahçede toprağın üstünde duruyor. Üstü tükürük içinde. köpekler boğmuş. Hak mıdır adalet midir bu? Atma köpekler gelsin bahçemde benim kedimi öldürsün. Daha bebekti be.

Hayattan soğudum iyice neyi tutsam elimde kalıyor.

Bir gün önce köyden pırasa ısmarlamıştım sabah getirip bahçeye bırakmışlar.

Önce kediyi gömdüm ağlaya ağlaya. Sonrada gittim pırasaları gömdüm. Sözüm ona kışa pırasa yiycez bahçeden. Bir yandan ölenler bir yandan dünyaya sarılanlar.  Ne biçim hayat bu?

Kış gelince çiçekleri, içeri aldım yine. Çoğunluk sardunya. Sardunyaları benim odama koyayım bari dedim.20 saksı var.
Halıyı kaldırdım. Kapadılar odayı ama ev sobalı olunca zaten bahara kadar kullanamıycam odamı. Varsın çiçekler kiracı kalsın.

Evimizin tavanı lambiri. Babam beton tavanlardan nefret ediyordu solumuyor diye. Bizde tahta tavan yaptık.  Üzerine de cam yünü koymuştuk 8 cm. (10 cm bulamamıştık)
Bu yıl bir kat daha çeksem iyi olur diye düşündüm. İzolasyon malzemesi ne kadar kalın olursa etkisi de o kadar fazla oluyor.  Abime aldırdım. Bu sefer 10 cm lik bulmuş. İyi olmuş.

Çatıda ölçü alıp bahçede parça parça kesiyorum.

Sağ taraf eski yünler tozlanmış.

Bir ampul astım aydınlatma için . Ağzımda maske var ama gözlerime bile yün doldu. Tozuyor ben karıştırdıkça.  Uç kısımlar o kadar alçak ve çapraz kalaslar o kadar fazla ki yüzükoyun sürünerek ancak girebildim. Ustaya kızmıyorum çok kalas koymuş diye! Çünkü çatıyı biz yaptık:)

Düşünüyorum! Burada fenalaşsam beni kimse çıkaramaz dışarı. Anca parçalara ayırmaları lazım.

Bundan önceki katıda ben koydum ama bu katı koyması daha zor oldu. Sürünürken kollarıma hep kaktüs gibi saplandı yünler.

Koyarken yünleri kesinlikle ezdirmemeye çalışıyoruz.Üstüne basmıyoruz. puf puf olmalı ki arada durgun hava kalsın. Ezdirirsek izolasyon hak getire.

Önceki katı kirişler boyunca koymuştum. Bu katı aksi yönde koydum. Yüksek olan yerleri yapması bebek oyuncağı. Bitmek üzere

Ve bitti. Şu an sadece mutfağın üzerini yapabildim. 16 metrekare. Sırada oturma odası var. Ama fark etti söyliyim. İçersi daha bir kuytu oldu.


Bilen bilir. Yemek yapmayı pek bilmem. Mutfağa girmem çünkü. Ama nerede erkeklerin yapacağı yapması gereken iş varsa ben ordayım. İlgimi çekiyor seviyorum yetenekliyim!!!

Nerden geliyor bu ilgi? Çözemedim kendimi.  Çözülmüyor:)

7 yorum:

HB dedi ki...

Yorumsuz.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Demet Hanım.

''Bilen bilir. Yemek yapmayı pek bilmem. Mutfağa girmem çünkü. Ama nerede erkeklerin yapacağı yapması gereken iş varsa ben ordayım. İlgimi çekiyor seviyorum yetenekliyim!!!

Nasıl bir özellikdir bu ::))

Bir Bayanın kendisini böyle methettiğini de ilk defa duyuyorum::))

Bayanın olmazsa olmazı mutfağıdır.Diğerlerini yapabiliyor olması özelliklerini artırmasıdır.


SLM ve Muhabbetle...

d.m.t dedi ki...

heh! Bir bayanın kendini böyle meth ettiğini duyamassınız tabii.Çünkü böyle işler değil bayanların çoğu erkeklerin elinden bile gelmiyor. Süpürgelikleri çaktırmak için marangoz çağıran erkekler biliyorum. Sözüm meclisten dışarı.

Mutfağa girmeye inanın vaktim yok. Anneminde kendini gösterebildiği tek yer mutfağı kalmış.Onu elinden almak istemiyorum çok bilmiş gibi.

Ben bulaşıkları yıkamakla görevimi tamamlıyorum. Yoksa yemek yapmayı da az buçuk biliyorum. Olmadı uzman tv var açın canlı öğrenin nasıl yapıldığını yemeklerin. Erkeklerin bile yapmaması için bir sebep yok.

Börek çörek pasta yaparım çokta güzel yaparım.Sürekli pastahane aç deyip duruyorlar. Ama benim ilgi alanım değil.

Mutfak bayanın üstüne zimmetli değil ayrıca:) Halil eniştem sağolsun o kadar güzel yemekler yapar. Yiyen parmaklarını yer. okuldan eve gelmeden önce(karı koca öğretmenler) ne yemek yapacağına karar verir ablam sadece ona sebzeleri yıkar salatayı yapar. O kadar diyim!

Çocuklarım olduğu zaman nasip olursa onlara ilk önce çekiç tutmasını öğreticem ne becerim varsa hepsini.Kadın olsun erkek olsun kendi başının çaresine bakabilmesi lazım hayatta.

Kıskananlar çatlasın:)
Selamlar efendim.

muratakın dedi ki...

Demet Hanım:

Yine döktürmüşsünüz.
Bir çok erkek işini becerdiğinizi biliyoruz tebrikler.

Pırasaları geldiği gibi demetle gömseydiniz, dondan az etkilenirdi.

d.m.t dedi ki...

Vallahi mi? Söylemediniz ki demetle gömün diye! Bende çürümesinler diye ipleri kestim.50 tane pırasa var orada.Geçen baktığımda sölpümüşler di. Hemde suladığım halde... heh! Geriye 3-5 pırasa kalacak sanırım:)

Pırasa yemeğe beklerim. Yemeğini yapmadım ama böreğini çok güzel yapıyorum. Karabiberli acı biberli. hımmm :)

Selamlar.

muratakın dedi ki...

Pırasa yemeğe beklerim. Yemeğini yapmadım ama böreğini çok güzel yapıyorum. Karabiberli acı biberli. hımmm :)

Demet Hanım:

Yakalandınız hani yemek yapmasını bilmiyordunuz.

Hamur işi yenilir be...

d.m.t dedi ki...

Allah razı olsun. Sizde olmasanız :)