02 Aralık 2010

Günün Ardından

Tarım aletlerimiz (birkaç yıldır) kışı yağmur altında geçiriyor! Yer yapmak istiyor ama fırsat bulamıyorduk. Sonuçta karar verdik bayram öncesi ustalara 25 metre duvar yaptırdık.Sadece duvar!Ustaya 1250 lira verdik!Temeli için hazır beton falan kullanıldı.3 bin lira kadarda malzemeye! Duvar bitti ya; geri kalan işi biz yapacağız! Yapacağız dediysem abim ustalığını yapıyor bende çıraklığını:)

Ve günlerdir onu bitirmeye çalıştık. Bunun için yapacağımız binanın önlerine demir direk diktik, ayaklarına beton temel! Ön tarafa duvar zaten yapamazdık ki her noktadan traktörün binanın içine geri geri girebilmesi gerek.


Ön tabanlar yine demir! Böyle uzun mesafelerde tahta sarkma yapabilir hele kışın kar yükleneceğini de hesaba katarsak!


Ön tabanlara kalasların çakılabilmesi için köşebentler kaynaklandı ve çivi çakılabilmesi için delik delindi! Üzerine çam kalaslar, 4 sırada tahta. Ve en üste metal ondülin! Her gün çalışmadığımız için iş uzadı elbette, ancak sonunda idare edecek kadar bitti.Bizde hemen aletleri içine attık! Binlerce liralık alet yağmur altında yeterince küf pas oldu zaten!
Bundan sonrası zımparala ve boya:)

En iyi olanı da helezonun içine sığabileceği kadar yüksek olması. Bu nokta 3 metreden yüksek!Binanın henüz rütuşları yapılmadı ama ustam zorunlu olarak işe 2 hafta ara verdi. Çünkü kurs için istanbul’a gitti! Beni de bu arada azad etti:)!
Bende kendi işime bakacağım. Birkaç gündür kuvvetli rüzgar var; hava soğuk değil ama doğru düzgün iş yapamıyorsun! Dün sabahtan bakamadığım birkaç kovana bakma imkanım oldu.


Kovan kapak altı bildik manzara; ne yapsın garipler onlarda kışlayacak yer arıyor!


Yine örtü tahtasındaki odun böcekleri!Kimseye bir zararları yok; kendi hallerinde yaşayıp dururlar.


Bölmelerden biri!Bunları sıkıştırmayacağım! Bahara bakalım durumları ne olacak, hayırlısıyla!


Bunu daha önce sıkıştırmıştım!


Kapak altlarında nemlenme; yağmurun etkisi!

Küçük kovanım:) Maşallah keyfi yerinde! Küçük kovanlar daha bir çalışma azmine sahip:)


Öğleden sonra rüzgar yine şiddetlendi!
Bende ne yapayım derken üzerinde kapağı olmayan kovanlara kapak yapayım dedim. Kapağı olmayan kovanlar benim kendi yaptığım kutu ve kovanlar. Yazın içine oğul koyarken önemsemiyorsun. Üzerine bir çuval birde naylon koydun mu hiçbir problem olmuyor ama malum cumartesinden sonra kar soğuk falan diye ödümüzü kopardılar!
İçinde arı olan kovanlar öyle abidik zubidik şekilde kışı geçirebilir mi geçiremez! Yani geçirebilse de en azından bir kapak olmalı üzerinde !!!


Küçük kovanın kapağı yapıldı. Üzerini kaplamak için düz saç aradım ama bulamadım. Bende parça kalmış olan metal ondülinlerden kapladım.Ve normal bir kovan, onada kapak yaptım .Kapladım!


Dün akşam gece yarısından sonra tam bir fırtına başladı! Bütün gece uyuyamadım başım ağrıyor !

Bugün… gündüz rüzgar devam. Bende kapak yapmaya devam ediyorum!
Tahtaları çaktım üstünü kaplıyorum.Daha önce metal ondülin çaktınız mı bilmiyorum! Ben çok çaktım. Normal saçtan daha mukavemetli; çiviyi vurmaya çalıştıkça çivi zıpzıp zıplıyor! Hele 2-3 katı birden delmeye çalışıyorsanız işiniz iyiden iyiye zor! Aslında delmenin zorlaştığı durumlar için şarjlı matkabım yanımda, ucunda ince delici uç bile takılı!


Ancak… son bir kaç çivi kala, ondülini deleyim derken çivi zıpladı ve keseri parmağıma vurmadım mı? Vurdummm!


Parmağım güzel patladı mı patladı! Kanlar şıpır şıpır akıyor! İnan olsun son iki çivi kalmış kapağın bitmesine!O halde kapak bitmeli sızlanacak zaman değil! Matkabını alırsın; deliği deler; çiviyi öyle çakarsın!


işte delik açıldı! Madem ki bu kadar kolaydı parmak niye patladı?


Akacak kan damarda durmaz derler ya öyle oldu! Bende keseri nasıl bir vurduysam artık!Kapaklarım biraz derin oldu ama tahtayı ikiye kesersem de sığ olacaktı! Olsun bahara besleme kutusunu koyunca kapak biraz havaya kalkacak nasılsa:)Bunun içinde bir oğul var! Yazın koyduğum naylon güneşten iyice kavrulmuş! Çıtır çıtır!Son kapağı da şimdilik yerine koydum! Rüzgar hayırlısıyla dursun kovanların üstünü izole edip kapakları öylece kaparız! Kısa günün karı bir kaç kapak birde ağrıyan parmak!

Hayırlısı bakalım bundan sonra hafta sonu gelecek soğuk havayı bekliyoruz!

8 yorum:

TUYSAL dedi ki...

Örtmeniz ( makineleri koymak için yaptığınız yer ) hayırlı olsun. Geçmiş olsun. Selamlar.

Mustafa Hilmi ÖZKAL dedi ki...

Selamunaleykum
sakın keserden kan davası gütme!
Geçmiş olsun Allah şifa versin,bizde böyle vaka oldumu ustalık girer derler sen usta olmuşun haberin yokmu!(şaka)tekrar geçmiş olsun işelinizde başarılar dilerim.

HB dedi ki...

Pıhtılaşma yeterli düzeyde. Bu sağlıklı olduğunuzu gösteriyor. :-)

d.m.t dedi ki...

Sağolun Tahsin bey, Mustafa bey:)

Yook Kan davası olmaz:) O keser bizim ne çok işimizi gördü; görmeye de devam ediyor! Hem de söyleyeyim güzel bir keserdir; çeliği kalitelidir; ağzının açısı falan çok uygundur! Daha sonra başka keserler aldık ama onun gibisini bulamadık! İnsan eline vurursa böyle bir keserle vurmalı:)
Ben zaten kendi işimin ustasıyım ki Ustalar bile zaman zaman eline vuruyordur değil mi?

Halil bey; resimden kan tahlili:) Süpersiniz...

muratakın dedi ki...

Gazi Demet Hanım:

Arıcılık gazisi.

d.m.t dedi ki...

:)

İlhami Uyar dedi ki...

Yeni sundurmanız hayırlı olsun,ufak tefek kazalar olacaktır,onuda kan verdim diye düşünün.Herşey gönlünüzce olsun,saygılar sunuyorum.

d.m.t dedi ki...

Sağolun efendim!

Aslında kan vermeyi cidden düşünüyorum..da azıcık iğneden korkuyorum! Malum; ben arı iğnesinden bile korkuyorum:)
Selamlar!